شرکت هوشمند سازی گلخانه

شرکت هوشمند سازی گلخانه در هوش سان:

یک گلخانه هوشمند براساس اینترنت اشیا تمام محیط گلخانه را کنترل می کند. با وجود تغییرات زیاد جوی آب و هوا و همچنین افزایش جمعیت, افرادی که در  صنعت گلخانه در حال فعالیت هستند به فکر تغییراتی در جهت افزایش محصولات خود و همچنین بالا بردن سطح کیفیت در جهت فروش بیشتر و به همراه آن سود بالاتر افتادند. امروزه در صنعت کشاورزی, استفاده از اینترنت اشیا و هوشمندسازی گلخانه ها بسیار میان افراد مختلف در این کار طرفدار پیدا کرده است.

برای مثال در گذشته یک گلخانه غیر هوشمند برای کنترل شرایط اقلیمی متناسب با گیاهان, نیاز فراوانی به مراقبت و نگهداری روزانه کشاورز داشت و اینکار برای افراد بسیار سخت بود. اما امروزه با وجود پیشرفت های فراوان بشر در زمینه هوشمندسازی گلخانه ها, کار افراد بسیار آسان تر شده و با وجود این محیط, دیگر نیاز به مراقبت روزانه و صرف وقت طولانی برای رشد گیاهان نیست. هم چنین قیمت هوشمندسازی گلخانه ها به نسبت نگهداری سنتی از آن ها بسیار مقرون به صرفه تر شده است. برای آشنایی بیشتر با این گلخانه کاربردی و اطلاع از هزینه هوشمندسازی گلخانه, تا پایان این محتوا همراه ما باشید.

در این مطلب به طور کامل به بررسی گلخانه هوشمند و معرفی شرکت هوشمند سازی گلخانه
می پردازیم و از اهمیت هوشمند سازی گلخانه ها در صنعت کشاورزی و گل و گیاه خواهیم گفت؛همچنین خواهیم دید که چرا اقدام برای هوشمندسازی گلخانه امری لازم و ضروری است .

هوش سان عرضه کننده انواع خدمات هوشمند سازی (هوشمند سازی رستوران و همچنین خانه هوشمند در اصفهان و ... می باشد. برای دریافت خدمات و استعلام قیمت با کارشناسان ما در شرکت هوشمند سازی گلخانه تماس بگیرید.

  • هوشمند سازی تخصص ماست

گلخانه هوشمند چیست؟

گلخانه هوشمند, گلخانه ای است که به سنسورها و حسگرهایی مجهز شده که میتوان با استفاده از تکنولوژی جدید اینترنت اشیاء, به طور شبانه روزی تمامی فرایندهای موردنیاز کشت گلخانه ای از جمله دما, رطوبت, نور و ... را از راه دور کنترل کرد. همچنین در این نوع گلخانه ها فرایندها میتوانند به صورت آنی و خودکار انجام شوند.

گلخانه هوشمند | هوش سان

چرا شرکت هوشمند سازی گلخانه ضروری است ؟

همگی می دانیم که در دنیای امروز, تکنولوژی پیشرفت های چشمگیری داشته و در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی به کمک جوامع انسانی آمده است؛ بنابراین ما هم باید در مسیر توسعه قرار بگیریم تا بتوانیم از این مزایا بهره ببریم . گلخانه هوشمند یکی از بهترین مثال ها در این زمینه است؛ ساخت گلخانه هوشمند توسط شرکت هوشمند سازی گلخانه به کشاورزان کمک می کند تا نیروی کار خود را کاهش دهند, پرورش و رشد گیاهان را سریع تر و آسان تر کنند, از منابع به شکل بهتری استفاده کنند و در نهایت با بالا رفتن کیفیت محصول خود, بازدهی نسبتا عالی داشته باشند.

طبیعتا هیچ کشاورزی از محصولات بیشتر و با کیفیت تر و در نتیجه سود بیشتر بدش نمی آید اما تغییرات آب وهوا و گرم شدن زمین, کمبود منابع و افزایش روز افزون جمعیت, صنعت کشاورزی را تحت تاثیر خود قرار داده است. حال, اگر کشاورزان بخواهند همچنان مثل سابق در فضاهای سنتی کشت کنند احتمالا کنترل کمتری بر زمین ها و وضعیت جوی و فرآیند های کشاوری خواهند داشت. بنابراین افراد ترجیح می دهند در فضاهای کنترل شده تری مانند گلخانه ها سرمایه گذاری کنند. در این فضا ها کنترل فرآیندهای کشاورزی آسان است و کیفیت تولیدات نیز قابل اندازه گیری است و محصولات مورد تهدید کمتری قرار میگیرند.

هوشمند سازی گلخانه | هوش سان

ویژگی های شرکت هوشمند سازی گلخانه

یک شرکت هوشمند سازی گلخانه برای هوشمند سازی گلخانه دارای چندین سنسور و فناوری های به روز دنیا است که این سنسورها به یک اینترنت اشیا متصل هستند. در این بستر, الگوریتم هایی وجود دارند تا اطلاعات دریافت شده را تحلیل کنند و براساس همان اطلاعات, محیط گلخانه را برای کشت آماده سازی نمایند. پس از تحلیل اطلاعات توسط الگوریتم ها, محیط گلخانه با توجه به همان اطلاعات عملیات آبیاری و سم پاشی و حتی مقدار نور و روشنایی مورد نیاز گیاهان را تنظیم می کند.

این عمل بطور مداوم انجام می شود و باعث کم شدن انواع بیماری ها و انتقال آن ها میان گیاهان می شود.

ویژگی های اصلی یک گلخانه هوشمند:

  • مراقبت شبانه روزی از گیاهان
  • کاهش مقدار هزینه مصرفی و صرفه جویی در انرژی
  • ایجاد یک شرایط ایده ال برای رشد محصولات و گیاهان
  • کمک به تغییر در روش های آبیاری و سم پاشی گیاهان
  • ایجاد یک محیط سالم و پیشگیری از بیمار شدن گیاهان

مزایای شرکت هوشمند سازی گلخانه و مقایسه جامع آن با گلخانه معمولی

کنترل از راه دور

در گلخانه هوشمند نیاز به حضور فیزیکی پرسنل در گلخانه نیست و شما میتوانید با یک گوشی هوشمند به تجهیزاتی که در گلخانه هوشمند شما هستند در هرساعتی از شبانه روز دستور بدهید که اقدامات لازم را انجام دهند و آنها بدون خستگی و بدون وقفه از دستورات شما پیروی میکنند.

سناریو پذیری

نظارت در گلخانه ها به واسطه شرکت هوشمند سازی گلخانه بویژه اگر وسیع و بزرگ باشند کار دشواری میباشد . ولی در گلخانه هوشمند بیشتر اقدامات لازم به صورت خودکار انجام شوند. به طور مثال شما میتوانید سناریویی تعریف کنید که اگر رطوبت گلخانه بالاتر از حد مجاز رفت سیستم تهویه به صورت خودکار روشن شود و میزان رطوبت را تعدیل کند.

بهبود روش های کوددهی و آبیاری

در یک گلخانه هوشمند کشاورز میتواند علاوه بر فاکتورهای محیطی و آب وهوایی از شرایط محصول خود هم مطلع شود و میزان فعالیت های کوددهی و آبیاری را نسبت به نیاز گیاهان زیر کشت بسنجد. به عنوان مثال با بررسی میزان مواد معدنی و عناصر موجود درخاک میتوان پی برد که نیاز به کوددهی دارد یا خیر.

زمان بندی و برنامه ریزی دقیق

این ویژگی با کنترل از راه دور کمی متفاوت است و از آن  فراتر است. با هوشمند شدن گلخانه همه تجهیزات بدون نیاز به دخالت و طبق برنامه ریزی قبلی شما در زمان مناسب خاموش یا روشن خواهند شد.

صرفه جویی در مصرف انرژی(برق و آب و ...)

الف-آب: هدررفتن آب یکی از معضلات بزرگ کشاورزی سنتی است. در گلخانه هوشمند با بکارگیری شبکه ای از سنسورهای مختلف میتوان تنظیم کرد که آب به اندازه موردنیاز به گیاه برسد ؛ نه کمتر و نه بیشتر. 

ب- برق: اتوماسیون شرکت هوشمند سازی گلخانه 
با توجه به نیاز گیاهان شرایط محیط را تنظیم میکند و اگر لازم باشد میزان گرمایش, شدت نور و سایر موارد را کاهش میدهد و اینگونه از مصرف بی رویه برق و از دست رفتن انرژی جلوگیری میکند.

شرایط ایده آل میکرو اقلیم

سنسورهای اینترنت اشیا دارای دقت بسیار بالایی هستند و میتوانند به خوبی شرایط اقلیمی از جمله نور, میزان کربن دی اکسید محیط, میزان رطوبت و میزان دمای سرتاسر گلخانه را در اختیار فرد کاربر قراردهند.

سنسورهایی وجود دارد که سنسور شتاب یا سنسور حرکت نام دارند. این حسگرها در شناسایی کردن درب هایی که باز مانده اند نقش دارند؛ این چنین یک فضایی خواهیم داشت که به طور کامل کنترل شده است .نکته ای که در رشد سریع گیاهان خیلی کمک کننده است, ثبات شرایط جوی است که در گلخانه های هوشمند به خوبی رعایت میشود.

ساخت گلخانه هوشمند | هوش سان

کنترل عفونت و جلوگیری از شیوع بیماری

آلودگی و بیماری محصولات کشاورزی و گلخانه ای و شیوع آن در بین محصولات زراعی, یک چالش سخت و غیرقابل جبران برای کشت های گلخانه ای است و خسارت سنگینی به محصولات وارد می کند. البته کشاورزان با استفاده از مواد شیمیایی و سمپاشی تلاش میکنند که از این اتفاق جلوگیری کنند اما اغلب بهترین زمان استفاده از آنها را نمیدانند؛(هر چند که استفاده از سموم باید محدود باشد زیرا استفاده زیاد از آنها مشکلات زیست محیطی ایجاد میکند و چون در مسیر توسعه پایدار هم نیست هزینه های زیادی در ابعاد مختلف ایجاد میکند.) خب راهکار چیست؟ از طرفی استفاده نکردن سموم باعث گسترش بیماری و آسیب به محصولات میشود و از طرفی  سمپاشی زیاد سلامت و محیط زیست را تهدید میکند.

شاید جواب این باشد : “گلخانه هوشمندو پیدا کردن شرکت هوشمند سازی گلخانه 

سیستم هوشمند گلخانه به وسیله داده های مربوط به محیط گلخانه , آب و هوای خارجی و ویژگی های خاک اطلاعات ارزشمندی را در مورد خطرات آفات به کشاورز میدهد و کشاورزان با دانستن این اطلاعات میتوانند بهترین راه را برای  درمان محصولات خود استفاده کنند تا هم محصولی باکیفیت تر و سالم تر داشته باشند و نیز هزینه های استفاده های بی رویه از سموم شیمیایی را در گلخانه های هوشمند کاهش دهند.

امنیت بالا و جلوگیری از سرقت محصولات

شاید سرقت از گلخانه کمی عجیب به نظر برسد اما برای گلخانه هایی که دارای محصولات با ارزش هستند این اتفاق رخ میدهد؛ پس اگر گلخانه سیستم امنیتی مناسبی نداشته باشد به راحتی مورد هدف سارقین قرار میگیرد و کشاورز متحمل ضرر میشود. اما مشکل اینجاست که در گلخانه ها دوربین های مداربسته هم سیستم نظارتی مناسبی نیستند. برای رفع این مشکل استفاده از سنسورهای اینترنت اشیاء در اتوماسیون گلخانه, یک زیرساخت ارزان به منظور نظارت بر بسته بودن یا باز بودن درب های گلخانه و بررسی و تشخیص دادن حرکت های مشکوک ارائه می دهند . با یکپارچه کردن آنها با سیستم هوشمند, در زمان بروز مشکل امنیتی و اتفاق های پیش بینی نشده, کشاورز سریعا مطلع می شود. پس با این حساب امنیت گلخانه های هوشمند بسیار بیشتر از گلخانه های معمولی خواهد بود.

شرکت هوشمند سازی گلخانه و انواع مختلف گلخانه های هوشمند

گلخانه های هوشمند با توجه به تغییرات در تجهیزات و استفاده های مختلف از سنسورهای متفاوت, دارای انواع مختلفی هستند. یکی از انواع آن ها, شرکت هوشمند سازی گلخانه با سیستم PLC است؛ این سیستم دارای قیمتی حدود 18 میلیون تومان بوده و فاکتورهای مهمی مانند رطوبت, دما و همچنین مقدار نوردهی را بررسی می کند. از دیگر انواع گلخانه ها, می توان گلخانه هوشمند با کمک سیستم آردوینو را نام برد. این سیستم یک سخت افزار و نرم افزار متن باز است و با کمک آن می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد.

مورد دیگر از گلخانه ها هوشمندسازی آن ها با سیستم AVR است که این سیستم یک میکروکنترلر بوده و با کمک نرم افزاری به نام LAB VIEW کنترل می شود که می توانید با کمک آن مقدار دما و دیگر فاکتورها را کنترل نمایید.

انواع گلخانه های هوشمند​ | هوش سان

تفاوت یک گلخانه هوشمند با یک گلخانه سنتی

بشر همواره به دنبال ساده سازی و آسان کردن زندگی برای خودش است و با وجود پیشرفت های امروزه دنیا, در تمامی صنعت ها وجود یک گلخانه هوشمند می تواند تأثیر زیادی در زندگی افرادی داشته باشد که در این کار مشغول هستند. یک شرکت هوشمند سازی گلخانه با وجود سنسورهایی که دارد و هم چنین کنترل شبانه روزی گیاهان می تواند جایگزین مناسبی به جای گلخانه های سنتی باشد و همین کنترل مداوم از خسارت های زیان بار و مشکلات جبران ناپذیر جلوگیری می کند.

گلخانه های سنتی: این مورد از گلخانه ها در خیلی از مواقع دچار خسارات فراوانی می شوند؛ چرا که نیروی انسانی نمی تواند به صورت تمام وقت از گیاهان مراقبت کند و تمامی نیازهای آن ها را برآورده سازد. برای نگهداری از یک گلخانه سنتی نیاز به نیروی کار انسانی زیادی است تا در زمان ها و شیفت های متفاوت از محصولات و گیاهان مراقبت کنند, همین امر باعث ایجاد هزینه های بیشتر شده و در پایان نیز ممکن است آنطور که باید, مراقب ها انجام نشده است.

شرکت هوشمند سازی گلخانه چگونه هوشمند سازی انجام میدهد؟

گلخانه هوشمند همانند هتل هوشمند دارای سنسورهایی که بوسیله آنها میتوان دما, تهویه, رطوبت و …را تحت کنترل درآورد . در حقیقت این گلخانه ها ترکیبی از کشاورزی سنتی و تکنولوژی اینترنت اشیاء هستند؛ ولی بسته به اینکه میزان اتوماتیک بودن کارها تا چه حد باشد میتوانیم سه روش برای هوشمندسازی گلخانه نام ببریم:

اتوماسیون ساده (کنترل دستی)

برای کنترل دستی پرورش دهنده باید در محل حضور داشته باشد و کنترل تجهیزات هوشمند به صورت دستی انجام میشود. این روش برای گلخانه های بزرگ پیشنهاد نمیشود.

اتوماسیون متوسط (تجهیزات نیمه خودکار)

در این سطح , از سیستم ها و تجهیزات نیمه خودکار استفاده میشود و با اینکه تجهیزات هوشمند باعث خودکار شدن نسبی شرکت هوشمند سازی گلخانه میشوند ولی باز هم حضور یک شخص برای اطمینان از درست کار کردن دستگاه ها لازم میباشد.

اتوماسیون پیشرفته ( تجهیزات خودکار)

در این سطح , گلخانه هوشمند به طور کامل از حضور یک مداخله گر بی نیاز است و شما از هرکجا بوسیله گوشی هوشمند, تبلت یا کامپیوتر خود میتوانید آنرا کنترل کنید.

موارد قابل کنترل شرکت هوشمند سازی گلخانه در هوشمند سازی

1- دما, به کمک ترموستات هوشمند و حسگر دما

دمای مورد نظر به ترموستات هوشمند اعلام میشود, حالا اگر به هر دلیلی دما , از میزان تعیین شده بالاتر یا پایین تر برود, ترموستات هوشمند بوسیله هوش مصنوعی این تغییر دما را تشخیص میدهد و دما را به حد مطلوب میرساند .

2- رطوبت خاک و هوا, به کمک حسگر رطوبت

سنسور رطوبت به مانند سنسور دما کار میکند؛اینگونه که میزان رطوبت موجود در فضای شرکت هوشمند سازی گلخانه را در ابزار هوشمند شما (موبایل, تبلت ,کامپیوتر و ...) به نمایش درمی آورد. به علاوه، اگر میزان رطوبت هوا از مقدار تعیین شده کمتر یا زیادتر شود، سنسور با اعلام هشدار, شما را مطلع میکند تا بتوانید از آسیب رسیدنبه محصولات خود جلوگیری کنید.

3- آبیاری و کوددهی, به کمک سیستم آبیاری هوشمند

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین رویدادها در گلخانه هوشمند "سیستم آبیاری هوشمند" می باشد.این سیستم به اینگونه کار میکند که میزان رطوبت خاک را ارزیابی میکند و اگر لازم باشد آنرا آبیاری می کند. سیستم آبیاری هوشمند کوددهی هوشمند خاک را هم علاوه بر آبیاری هوشمند انجام میدهد و هر دو را بی نقص و بدون نیاز به دخالت دست انجام می دهد.

4- میزان غلظت گاز کربن دی اکسید

دیتکتور یا آشکارساز گاز قابلیت این را دارد که غلظت انواع گازهای مختلف فضا را از جمله کربن دی اکسید تشخیص دهد و با اعلام هشدار (به صورت ارسال پیام به شما یا پخش آهنگ یا ...) , شما را از آن مطلع نماید.

5- نور, بوسیله نصب سایه‌بان های هوشمند و حسگر نور

تنظیم میزان نور یک گلخانه هوشمند به واسطه شرکت هوشمند سازی گلخانه که دارای سنسور نور می باشد اصلا کار سختی نیست ؛ فقط کافیست اراده کنید و با یک دکمه می میزان تابش نور گلخانه هوشمند خود را تنظیم و کنترل کنید. همچنین با بکارگیری سیستم سایه هوشمند میتوانید مقدار تابش نور خورشید به گلخانه هوشمندتان را کم کنید تا شرایط محیطی همانگونه باشد که شما و گیاه دوست دارید .

تجهیزات شرکت هوشمند سازی گلخانه

یک گلخانه هوشمند از چندین قسمت و قطعات متفاوت تشکیل شده است که هریک از این قسمت ها وظیفه خاص خودشان را بر عهده دارند و هرکدام در یک بخش, کار کشت و نگهداری گیاهان را انجام می دهند. در ادامه به چندین مورد از تجهیزات مورد استفاده در جهت هوشمندسازی گلخانه اشاره می کنیم:

-سیستم کنترل 
– سیستم آبیاری هوشمند
– سیستم کنترل اقلیم هوشمند گلخانه
– سیستم کوددهی هوشمند
سیستم تهویه HVAC-
– شیرها و پمپ‌ها

– وجود یک سیستم تهویه برای مطبوع سازی هوا
– وجود سیستم تنظیم دما در جهت ایجاد محیط متناسب برای رشد گیاه مورد نظر
– وجود یک سیستم کودرسانی و تغذیه گیاهان
– وجود سیستم هوشمند آبرسانی

هدف از هوشمندسازی گلخانه چیست؟

علاوه بر تمام مزایایی که توسط شرکت هوشمند سازی گلخانه ذکر شد, اتوماسیون گلخانه موجب میشود که فضایی بسیار مناسب برای تولید محصولات مهیا شود و در نتیجه کیفیت آنها نیز بالا میرود و در هر فصل سال میتوان شرایط را با دقت و هوشمندی بالا برای رشد و پرورش محصول ایجاد کرد.

هزینه هوشمندسازی گلخانه​ | هوش سان

هزینه هوشمندسازی گلخانه

برای ساخت و طراحی یک گلخانه هوشمند, نیاز به بودجه کافی برای خرید تجهیزات آن دارید. هر چقدر ابعاد و مقدار مساحت گلخانه شما بیشتر باشد به طبع مقدار بودجه مورد نظر در جهت هوشمندسازی آن نیز افزایش می یابد. تجهیزات گلخانه دارای قسمت های مختلفی است که سیستم تنظیم مقدار دمای مد نظر و همچنین سیستم کودرسانی به گیاهان جزو پیچیده ترین تجهیزات این سیستم هستند. از طرفی این بخش به نسبت دیگر قسمت ها  قیمت و ارزش بالاتری نیز دارد.

این دو سیستم شامل قسمت های سخت افزاری و نرم افزاری خاصی بوده که بهتر است برای راه اندازی آن ها از کارشناسان و متخصصان این زمینه کمک بگیرید. 

اتوماسیون گلخانه هوشمند معمولا پرهزینه خواهد بود ولی بهتر است آن را به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنید ؛ سرمایه گذاری ای که به افراد زیادی سود می رساند و دوستدار محیط زیست و حامی سلامت مردم می باشد .
به دلیل اینکه هزینه ساخت گلخانه هوشمند به عوامل مختلفی از جمله متراژ گلخانه ، میزان بودجه و … بستگی دارد ، امکان مشخص کردن یک قیمت دقیق وجود ندارد .
شرکت مهندسی هوش سان از بهترین و حرفه ای ترین مجموعه ها برای انجام پروژه های هوشمندسازی می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ساخت گلخانه هوشمند می توانید با مجموعه هوش سان تماس حاصل فرمایید

اجرای هوشمندسازی گلخانه​

وجود یک گلخانه هوشمند, این روزها می تواند کمک بزرگی به افرادی باشد که در این زمینه و شغل مشغول به فعالیت هستند. چرا که با وجود سنسورها و چک کردن مداوم و شبانه روزی گیاهان از بیمار شدن و خسارت های این چنینی جلوگیری می کند. هزینه هوشمندسازی گلخانه بسیار مقرون به صرفه است؛ چرا که شما تنها برای یک بار این هزینه را پرداخت می کنید و برای مدت طولانی می توانید بدون وقفه از این سیستم استفاده نمایید.

گلخانه های هوشمند دارای ویژگی های زیادی هستند که آن ها را به نسبت گلخانه های سنتی متمایز می سازد. برای مثال مراقبت و چک کردن شبانه روزی فعالیت گیاهان, سم پاشی به موقع و آب رسانی مداوم و اصولی می تواند از ویژگی های این سیستم باشد.  قیمت سیستم هوشمندسازی گلخانه به نسبت کارایی و عملکردی که دارد, مناسب است. شما هم اگر در این زمینه و شغل در حال فعالیت هستید, توصیه ما به شما هوشمندسازی گلخانه تان است. شرکت هوش سان در این زمینه می تواند کمک رسان شما عزیزان باشد.

 

بهترین شرکت هوشمند سازی گلخانه

همانطورکه دیدید قطار تکنولوژی رو به جلو حرکت می کند و روز به روز بر سرعتش افزوده میشود و در بسیاری از امور یاور انسان ها شده است؛ به مانند صنعت حمل و نقل که تا چند ده سال پیش سفر کردن کاری بسیار دشوار , همراه با خطرات زیاد و پرهزینه بود , اما امروزه فقط چند ساعت طول میکشد تا شما به قاره ای دیگر سفر کنید. پس زندگی ما در حال هوشمند شدن شدن است و صنعت کشاورزی هم از این قاعده مستثنی نیست و باید از این هوشمند شدن به نفع خود و برای غلبه بر مشکلات استفاده کنیم ؛ راه حلی که امروز پیش پای ماست شرکت هوشمند سازی گلخانه میباشد . مسیری که در آینده ای خیلی نزدیک همه کشاورزان آنرا خواهند پیمود . برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید از راه های ارتباطی هوش سان با ما در ارتباط باشید . شما همچنین میتوانید برای سایر صنایع اعم از سیستم هوشمند سازی هتل و .. با مجموعه هوش سان تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *